Polska Misja Katolicka w RecklinghausenProgram Rekolekcji Adwentowych oraz Świąt Bożego Narodzenia 2017 naciśnij tutajOgłoszenia Duszpasterskie na I Niedzielę Adwentu – 03.12.201
*****1)
W ciągu tygodnia Msza św. w Recklinghausen we wtorek o godz. 10.00 W piątek 8.12 przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Msza św. połączona z pierwszymi Roratami o godz. 19.00.

2)
Msze św. w przyszłą niedzielę będą sprawowane:

Marl - godz. 8.45
Coesfeld - godz. 10.30
Recklinghausen - godz. 12.30 i (18.30 kościół św. Józefa)

3)
Dzisiaj po mszy wieczornej ok 19.15, zapraszamy na Modlitwę Uwielbienia. Tą formą poprzez modlitwę i śpiew u progu Adwentu będziemy uwielbiać Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

4)
Informujemy, że za tydzień 10.12 msza św. wieczorna o godz. 18.30 zostanie wyjątkowo odprawiona w kościele pw. św. Józefa. przy Grullbadstr. 94 !!!

5)
Za tydzień w niedzielę rozpoczniemy nasze Rekolekcje Adwentowe, które w tym roku poprowadzi ks. Marek Ciesielski ze zgromadzenia Księży Chrystusowców z Bochum. Rekolekcje będą głoszone według planu dostępnego w Biuletynach wyłożonych na stolikach pod Chórem. W Recklinghausen nauki Rekolekcyjne będą głoszone w czasie Mszy św. w Niedzielę 10 i 17.12 oraz w poniedziałek 12.12 o godz. 19.00, wtorek 13.12 o godz. 10.00 i w piątek 15.12 o godz. 19.00

6)
Opłatki wigilijne, można nabyć po Mszy świętej. Opłatki – tak jak w ubiegłym roku są pakowane. Jeden komplet zawiera trzy duże i dwa małe opłatki. Ofiary składane przy okazji nabywania Opłatków wigilijnych będą w tym roku przeznaczone na cele charytatywne a także na potrzeby naszej Polskiej Parafii. Składamy serdeczne podziękowania za wszystkie ofiary, które tradycyjnie będą składane przy tej okazji.

7)
W czasie Adwentu zapraszamy na Roraty, które będziemy odprawiać w piątki 8, 15, i 22.12. o godz. 19.00.
Do udziału w tej specjalnej Adwentowej Mszy św. zachęcamy szczególnie dzieci, które mogą przynosić tak zwane serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami za które będą losowane nagrody. Dzieci będą miały także możliwość nabycia specjalnego lampionu adwentowego.

8)
Każdego roku od 23 lat na milionach stołów wigilijnych płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Polacy nabywając je, wspierają dzieci z ubogich rodzin z terenu swojej parafii lub diecezji. Pozyskane wpływy przeznaczone są na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach oraz na pomoc edukacyjną.
My także po raz pierwszy w naszej Parafii będziemy mieć możliwość wsparcia organizowanego przez CARITAS Polska Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom poprzez zakup tej świecy, która tradycyjnie już płonie na wigilijnym stole prawie we wszystkich Polskich domach.
Cena dużej świecy to 6€ a małej 2.50 €

9)
Osoby, które zapisały sie na Pielgrzymkę do Ziemi św. oraz tych, którzy chcą się jeszcze zapisać, informuje, że mamy juz potwierdzenie wybranej Linii Lotniczej i Pielgrzymka odbędzie się od 24.04 – 2.05.2018.(Pierwotna data uległa niewielkiej zmianie w związku z trudnoscią znalezienia w tym terminie przewoźnika lotniczego dla dużej grupy.) Szczegółowy program pielgrzymki wraz z deklaracją wyjazdu można odebrać w Zakrystii po mszyśw. Zapisane osoby proszę o wpłatę do 18.12 zaliczki 200€ celem rezerwacji biletów lotniczych.

10)
Pod Chórem na stolikach sa wyłożone biuletyny przygotowane przez Polską Misję w Münster, w których znajduje sie także nasz program zbliżających się Rokolekcji Adwentowych oraz obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
Prosimy o zabranie tego biuletynu i zapoznanie się z zawartymi tam informacjami.

11)
Po Mszy św. zachęcamy do nabycia „Kalendarza na rok 2018” przygotowanego jak co roku przez Rektorat Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Zakup tego kalendarza jest „CEGIEŁKĄ“ przeznaczoną na dalszy remont naszego Ośrodka Polonijnego „Concordia”. Cena kalendarza : 5 €.

12)
Wszystkie ogłoszenia można przeczytać w naszej polskiej gablocie, która znajduje się na zewnątrz przed wejściem wychodząc z kościoła po lewej stronie a także te same ogłoszenia są zamieszczone na naszej stronie internetowej www.pmk-recklinghausen.eu


*****


I niedziela Adwentu.
Kościół katolicki Adwentem rozpoczyna rok liturgiczny.

Sam termin adventus oznacza z łac. oczekiwanie, nadejście.
W tradycji Kościoła okres Adwentu ma podniosły charakter: jest okresem przygotowania do uroczystych obchodów Narodzenia Pańskiego, upamiętniających pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi, a zarazem czasem, w którym tamto wspomnienie kieruje umysły ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu świata. Z tego powodu okres Adwentu jest czasem religijnego i radosnego oczekiwania.

Niepowtarzalny adwentowy klimat tworzą między innymi roraty.
Szczególnej wymowy nabierają wówczas słowa: "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość..."
Kościół zaprasza nas przede wszystkim do uczestniczenia w mszach roratnich, poświęconych Najświętszej Maryi Pannie. Pali się wówczas dodatkowa świeca. Roratka (taką nazwę nosi świeca) symbolizuje Maryję niosącą światu Chrystusa - Światłość Prawdziwą. Nazwa "roraty" pochodzi od pieśni, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Jest to modlitwa proroka Izajasza, błagająca Boga o rychłe przyjście Zbawiciela.
Na organizowane w poszczególne dni adwentowe Msze roratnie dzieci przychodzą do kościoła z zapalonymi lampionami. Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w Kościele.Rytuały pozwalają tworzyć tradycję, stąd zachęcamy do wprowadzenia w naszych wspólnotach rodzinnych obrzędów związanych z okresem Adwentu.

W pierwszą niedzielę zapalamy jedną świecę, w drugą dwie, w trzecią trzy, a w czwartą cztery.

Wieniec adwentowy ma dość rozbudowaną symbolikę. Świece ustawione są na kole. Kształt ten oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Koło sporządzone jest z gałęzi roślin wiecznie zielonych, czyli przeważnie z drzew iglastych – sosny czy świerku. Ma to oznaczać życie wieczne, jakie daje nam Chrystus.
Światło świec winno towarzyszyć naszym modlitwom, posiłkom, spotkaniom rodzinnym i ze znajomymi.
Ciekawym zwyczajem była tzw. „szara, cicha godzina”.
Na godzinę przerywano wszelkie zajęcia w gospodarstwie i w domu, i cała rodzina gromadziła się w izbie przy napalonym piecu. Nie palono lampy, półmrok panował w mieszkaniu. Był to czas wyciszenia, zadumy, marzeń. Nieraz dziadkowie opowiadali wnukom, jak to dawniej bywało. W długie grudniowe wieczory gromadzono się w domu, gdzie również śpiewano adwentowe pieśni. Czytano też między innymi Pismo Święte. Poznawano też tzw. pieśni dziadowskie, które mówiły, że dobro będzie nagrodzone, a zło ukarane.
Szykowano też nowe lub poprawiano już posiadane szopki i gwiazdy, z którymi później chodzono ze śpiewem kolęd.
Tak było niegdyś. Wiadomo, że nie cofniemy czasu, nie powtórzymy tego, co było dawniej.
Wydaje się jednak, że można powrócić do tradycji wyciszenia się, wspólnej modlitwy.
Obecnie proponuje się religijne przeżywanie Adwentu w naszych rodzinach, rodziców razem z dziećmi.

Ważnym dniem jest wspomnienie św. Mikołaja, Biskupa, znanego z dobroczynności. Zwykle dzieci tego dnia otrzymują drobne prezenty. Pamiętając jednakże słowa św. Pawła, że „większe szczęście jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dzieje Apostolskie), należałoby uczyć dzieci, aby one tego dnia także jakimś drobiazgiem obdarowały swoich rodziców lub też dziadków.

Jeszcze jedna propozycja dla rodziny to biblijny żłóbek.

Symbolizuje on plan zbawienia człowieka, od obietnicy danej pierwszym rodzicom w raju, aż do jej wypełnienia. W poszczególne niedziele i święta obok żłóbka będą umieszczane figurki postaci biblijnych.
Oto jak może wyglądać żłóbek:

I niedziela Adwentu - woda święcona do poświęcenia żłóbka,postać pasterza Abrahama (Ojciec wielu narodów);

II niedziela Adwentu - postać Izajasza, zielone gałązki symbolizujące nadzieję;

III niedziela Adwentu - figurka św. Jana Chrzciciela, w dzbanuszku gałązki sosny i suche gałęzie, które mają oznaczać pustynię, na której przebywał św. Jan;

IV niedziela Adwentu - figurka Matki Bożej przy żłóbku;

23 grudnia - obok żłóbka ustawiamy figurkę św. Józefa;

24 grudnia - siano, gałązki jodłowe, świeczki choinkowe, bombki, figurka Dzieciątka Jezus. Po wieczerzy wigilijnej dzieci przenoszą figurkę Jezusa do żłóbka;

25 grudnia - figurki pasterzy i zwierząt;

Niedziela Świętej Rodziny - przygotowujemy kartoniki, na których naklejamy własne zdjęcia i piszemy imiona;

Uroczystość "Trzech Króli" - postacie Mędrców lub symbolizujące ich korony albo dary;

Uroczystość Chrztu Pańskiego - uroczystość pożegnania i rozebrania żłóbka z położeniem akcentu na osobę św. Jana Chrzciciela.


 • Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dzisiaj wszyscy jesteśmy zajęci, dorośli i dzieci. Jednakże wspólnie przeżywany czas Adwentu, w sposób religijny, może jeszcze bardziej scalić nasze rodziny, obdarzyć je Bożym pokojem i Jego miłością.


 • *****  Tabela świąt ruchomych

  Rok Pański Nie-
  dziele
  Dni
  pow.
  Popie-
  lec
  Wielka-
  noc
  Wniebo-
  wstą-
  pie-
  nie
  Pięć-
  dzie-
  siątnica
  Boże Ciało Tygodnie zwykłe I Niedziela Adwentu
  przed Popielcem po -
  Pięćdziesiątnicy
  do dnia tyg. do dnia od tyg.
  2010 C II 17 II 4 IV 16 V 23 V 3 VI 16 II 6 24 V 8 28 XI
  2011 A I 9 III 24 IV 5 VI 12 VI 23 VI 8 III 9 13 VI 11 27 XI
  2012 B II 22 II 8 IV 20 V 27 V 7 VI 21 II 7 28 V 8 2 XII
  2013 C I 13 II 31 III 12 V 19 V 30 V 12 II 5 20 V 7 1 XII
  2014 A II 5 III 20 IV 1 VI 8 VI 19 VI 4 III 8 9 VI 10 30 XI
  2015 B I 18 II 5 IV 17 V 24 V 4 VI 17 II 6 25 V 8 29 XI
  2016 C II10 II 27 III 8 V 15 V 26 V 9 II 5 16 V 7 27 XI
  2017 A I 1 III 16 IV 28 V 4 VI 15 VI 28 II 8 5 VI 9 3 XII
  2018 B II 14 II 1 IV 13 V 20 V 31 V 13 II 6 21 V 7 2 XII
  2019 C I 6 III 21 IV 2 VI 9 VI 20 VI 5 III 8 10 VI 10 1 XII
  2020 A II 26 II 12 IV 24 V 31 V 11 VI 25 II 7 1 VI 9 29 XI
  © 2012, wykonawcy. Wszelkie prawa zastrzezone.
  Ostatnia modyfikacja: 3 December 2017 - 20:15:21